سلام : جهت مشاوره در مورد محصولات و خدمات گروه صنعتی آریا اطلس سورین می توانید با واتساپ کارشناسان ما در ارتباط باشید تلفن ثابت : 02634717642/a>

مشاوره خرید و پشتیبانی
Close and go back to page
  • کرج، کمالشهر ، خیابان شهید بهشتی، بین ظفر 14 و 14/1 جنب اتوگالری آرین
  • تلفن : 02634717642

دستگاه اکسیژن ساز چیست؟ و قیمت انواع آن

دستگاه اکسیژن ساز چیست؟

دستگاه اکسیژن ساز چیست؟ دستگاه اکسیژن ساز، اکسیژن را از هوا جدا می‌کنند تا این گاز به‌صورت بلادرنگ وارد فرآیندهای صنعتی شود یا در مخازن تحت فشار ذخیره شود. مولد اکسیژن در ده ها کاربرد صنعتی از استخراج طلا گرفته تا آبزی پروری و پزشکی استفاده می شوند.

هوای معمولی محیط از 78 درصد نیتروژن، 21 درصد اکسیژن و سایر گازهای کمیاب مانند آرگون و CO2 تشکیل شده است. به منظور حذف نیتروژن و گازهای ردیابی، از یک ژنراتور اکسیژن استفاده می شود.

اندازه دستگاه اکسیژن ساز

کوچکترین مولدهای اکسیژن بزرگتر از یک قوطی نوشابه نیستند، در حالی که اکسیژن سازهای صنعتی می توانند یک اتاق را پر کنند. با این حال، همه مولدهای اکسیژن هدف یکسانی دارند: تامین ایمن گاز اکسیژن غلیظ.

یک گفتگوی تلفنی می تواند آغاز آشنایی بیشتر ما با هم باشد با ما تماس بگیرید تا در مورد خرید انواع اکسیژن سازهای شرکت آریا اطلس سورین متناسب با نیازتان به شما کمک کنیم

آریا اطلس سورین تولید کننده اکسیژن ساز با ضمانت معتبر و خدمات پس از فروش 

نیاز به اکسیژن و دستگاه اکسیژن ساز چگونه تامین می شود؟

کسب و کارهایی که به گاز اکسیژن به مقدار زیاد نیاز دارند، اغلب با خرید مخازن گاز از شرکت های دیگری که آن مخازن را با استفاده از یک ژنراتور اکسیژن صنعتی پر می کنند، شروع می کنند. اگر نیاز آنها به اکسیژن خالص زیاد و مداوم باشد، ممکن است خرید سیستم تولید کننده اکسیژن خودشان و تولید اکسیژن در محل مقرون به صرفه باشد. در حالی که هزینه اولیه ماشین آلات قابل توجه است، هزینه هر فوت مکعب اکسیژن تولید شده 1/3 تا 1/2 هزینه خرید اکسیژن فله است، بنابراین با گذشت زمان، مولد اکسیژن می تواند هزینه خود را بپردازد.

یکی از نمونه‌های آن بیمارستان‌هایی هستند که اکسیژن را به اتاق‌های بیماران می‌رسانند. بیشتر بیمارستان ها به جای استفاده از اکسیژن بطری شده، یک یا چند دستگاه اکسیژن ساز صنعتی در ساختمان دارند. سیستمی از لوله های تحت فشار برای جریان دادن اکسیژن به هر اتاق استفاده می شود.

 oxygen/دستگاه اکسیژن ساز چیست؟

دستگاه های اکسیژن ساز چگونه اکسیژن تولید می کنند؟

جذب نوسان فشار (PSA) رایج ترین روش تولید اکسیژن در مقیاس صنعتی است. ژنراتورهای PSA نیتروژن را از هوای محیط در داخل یک مخزن تحت فشار پر از زئولیت جدا می کنند. زئولیت یک ماده معدنی طبیعی یا مصنوعی است که به عنوان یک غربال مولکولی عمل می کند. این توانایی «مرتب‌سازی» مولکول‌ها بر اساس اندازه است که زئولیت را بسیار مفید می‌کند. مولکول های نیتروژن بزرگتر توسط مواد الک جذب می شوند در حالی که مولکول های اکسیژن کوچکتر از آن عبور کرده و جمع آوری می شوند. سپس فشار آزاد می شود، مولکول های نیتروژن به اتمسفر تخلیه می شوند و مخزن دوباره تحت فشار قرار می گیرد.

استفاده از PSA باعث تولید گاز اکسیژن 90 تا 95 درصد می شود. با تکرار این فرآیند تا زمانی که بیش از 99 درصد اکسیژن خالص تولید شود، می توان به پالایش بیشتر رسید.

به عنوان یک نکته جانبی، فرآیند PSA همچنین می تواند برای تولید نیتروژن با جمع آوری مولکول های نیتروژن و تخلیه اکسیژن استفاده شود. PSA همچنین در سنتز تجاری هیدروژن در مقیاس بزرگ مورد استفاده در پالایشگاه های نفت و در تولید آمونیاک برای کود استفاده می شود.

یک نوع خاص از مولد اکسیژن بیشتر به عنوان یک متمرکز کننده اکسیژن شناخته می شود که به عنوان جایگزینی برای سیلندر های اکسیژن برای مراقبت های بهداشتی خانگی استفاده می شود. در حالی که هزینه اولیه دستگاه گرانتر از سیلندرهای اکسیژن است، اما آنها از اکسیژن بطری ایمن تر هستند و به مرور زمان از مخازن اکسیژن تحویلی به خانه ارزان تر هستند.

دستگاه های اکسیژن ساز را از کجا تهیه کنیم؟

تغلیظ کننده های اکسیژن معمولاً از طریق مراکز تجهیزات پزشکی فروخته می شوند و می توان آنها را با نسخه پزشک خریداری کرد.

دستگاه اکسیژن ساز غشایی

مولد اکسیژن غشایی به ما جریان هوای فشرده ای را می دهد که از مواد نیمه تراوا عبور می کند که امکان عبور مولکول های خاص را فراهم می کند. تحت فشار، مولکول‌های کوچک‌تر اکسیژن از غشا عبور می‌کنند، فیلتر می‌شوند و جمع‌آوری می‌شوند و جریانی از نیتروژن را از انتهای مخالف غشا خارج می‌کنند. در حالی که ژنراتورهای نوع غشایی چندان رایج نیستند، اما قابل اعتمادتر در نظر گرفته می شوند زیرا هیچ قطعه متحرکی وجود ندارد که بتواند خراب شود.

 

مولد شیمیایی اکسیژن ساز

مولد اکسیژن شیمیایی دستگاهی است که با یک واکنش شیمیایی اکسیژن آزاد می کند. ظرفی از نمک های معدنی به نام "سوپراکسید" یا کلرات سدیم مشتعل می شود. همانطور که آنها گرم می شوند، تا زمانی که ترکیب مصرف شود، اکسیژن تولید می کنند.

ژنراتورهای شیمیایی اکسیژن به دلیل ماندگاری طولانی، پایداری و اندازه کوچک (به اندازه یک قوطی نوشابه) در هواپیماهای تجاری استفاده می شوند. هر ژنراتور که روی صندلی ها نصب می شود، می تواند اکسیژن کافی برای 2-3 ماسک به مدت 10-20 دقیقه تولید کند. دستگاه مشابهی شمع اکسیژن نامیده می شود. این با استفاده از همان اصل آزادسازی اکسیژن با گرما کار می کند و به عنوان تامین کننده اکسیژن ایمنی شخصی در معادن، زیردریایی ها و ایستگاه فضایی استفاده می شود.

موارد استفاده از دستگاه اکسیژن ساز

در حالی که ده ها کاربرد برای ژنراتورهای اکسیژن صنعتی وجود دارد، برخی از رایج ترین آنها در زیر ذکر شده است.

کاربرد دستگاه های اکسیژن ساز برای  علم پزشکی

اکسیژن پزشکی مورد استفاده در بیمارستان‌ها یا برای مراقبت‌های بهداشتی در منزل دارای گواهینامه مطابقت با مونوگراف XXII اکسیژن 93% داروسازی ایالات متحده (USP) است. مورد نیاز USP این است که سطح اکسیژن بین 90 تا 96 درصد خالص است و بقیه آن از آرگون و هیدروژن تشکیل شده است. بیش از 300ppm CO2 یا هر گاز یا مولکول دیگری مجاز نیست.

کاربرد دستگاه های اکسیژن ساز برای تنفس در ایستگاه فضایی

ایستگاه فضایی بین‌المللی، زیردریایی‌ها و غواصان SCUBA همگی برای تولید هوای قابل تنفس به ژنراتورهای اکسیژن متکی هستند. از آنجایی که آنها سیستم‌های بسته هستند، هر کدام به همراه «اسکرابر» دی‌اکسید کربن برای حذف CO2 در حالی که سطح اکسیژن را به 20.9 درصد هوای اکسیژن‌دار برمی‌گردانند، کار می‌کنند.

کاربرد دستگاه های اکسیژن ساز در مزارع پرورش ماهی و آبزی پروری

مانند انسان، ماهی و سایر حیوانات دریایی برای زنده ماندن به اکسیژن نیاز دارند. با رواج مزارع پرورش ماهی، "کشاورزان" باید برای زنده ماندن دام خود را مطمئن کنند که اکسیژن مناسب دریافت می کند. قبل از اینکه پرورش ماهی در مقیاس صنعتی انجام شود، کشاورزان منطقه ای از آب را در لبه دریاچه حصار می کشیدند تا صید خود را افزایش دهند. کشاورزان با استفاده از مولدهای اکسیژن صنعتی، اکنون می توانند ماهی را در استخرهای ساخته شده از آب اکسیژنه پرورش دهند. مزیت کشاورز تراکم بالاتر ذخایر در منطقه کوچکتر و رشد سریعتر ماهی است.

کاربرد دستگاه های اکسیژن ساز در تصفیه فاضلاب

در تصفیه خانه های فاضلاب از ژنراتورهای اکسیژن برای تامین اکسیژن اضافی برای باکتری ها استفاده می شود که امکان تجزیه زیستی را فراهم می کند. اگر در طول فرآیند اکسیژن اضافی اضافه شود، باکتری ها لجن را به CO2 و آب سریعتر تجزیه می کنند.

کاربرد دستگاه های اکسیژن ساز در صنعت فولاد

ژنراتورهای اکسیژن صنعتی به روش های مختلفی در فرآیند تولید فولاد استفاده می شوند. کوره های اکسیژن برای کربن زدایی، فرآیند کاهش کربن در فلزات در حالت مذاب استفاده می شود. همچنین از اکسیژن برای افزایش سرعت ذوب در کوره ها و کاهش رسوب در هنگام گرم کردن مجدد کوره ها استفاده می شود.

کاربرد دستگاه های اکسیژن ساز در استخراج طلا

معادنی که طلا را در مقیاس صنعتی استخراج می کنند از ژنراتورهای اکسیژن در طول فرآیند شستشوی سیانید استفاده می کنند. محلول سدیم سیانید به همراه اکسیژن در سنگ های دارای طلا خرد شده مخلوط می شود تا طلا را از سنگ آزاد کند.

کاربرد دستگاه های اکسیژن ساز در جوشکاری

برای برش و جوشکاری اکسی استیلن فلزات از سوخت مایع و اکسیژن برای افزایش دمای شعله استفاده می شود تا فلز در نقطه نوک جوش ذوب شود. از این ذوب می توان برای جوشکاری یا برش فلز استفاده کرد.

کاربرد دستگاه های اکسیژن ساز در شیشه سازی

مانند جوشکاری، دمیدن شیشه برای ذوب شدن شیشه نیاز به حرارت بالایی دارد. از اکسیژن برای افزایش دمای شعله ها هم در کوره ها و هم برای مشعل هایی که برای شکل دادن به قطعات شیشه استفاده می شود استفاده می شود.

کاربرد دستگاه های اکسیژن ساز در تولید خمیر و کاغذ

جداسازی فرآیند استخراج لیگنین از مواد گیاهی در یکی از مراحل مورد نیاز برای ساخت کاغذ از درختان است. مقادیر زیادی اکسیژن در این فرآیند و همچنین چندین مرحله بعدی دیگر در تولید خمیر و کاغذ مورد نیاز است.

نکات ایمنی در استفاده از دستگاه اکسیژن ساز

هشدار غنی سازی اکسیژن

مناطق محصور با سطوح اکسیژن بالاتر از حد طبیعی معمولاً خطر پزشکی ندارند، اما خطر آتش سوزی را افزایش می دهند. حتی 2 تا 3 درصد افزایش در سطح اکسیژن معمولی اتاق در صورت ترکیب با سوخت و جرقه می تواند منجر به آتش سوزی شود.

صنایعی که از ژنراتورهای اکسیژن استفاده می‌کنند، به دستگاه‌هایی مانند هشدار ایمنی غنی‌سازی اکسیژن ما متکی هستند تا از کارگران در اطراف اکسیژن ذخیره‌شده مایع فله یا محل استفاده از ژنراتورهای اکسیژن محافظت کنند. این شامل کاربردهایی مانند تولید فولاد، جوش و برش، برودتی، بیمارستان ها، مخازن غواصی، تاسیسات زیر آب و سیستم های پشتیبان هوای اضطراری است.

oxygen/دستگاه اکسیژن ساز چیست؟

از کجا یک دستگاه اکسیژن ساز بخریم

در حالی که ده ها نوع و کاربرد برای ژنراتورهای اکسیژن وجود دارد، تنها دو راه برای خرید آنها وجود دارد.

اکسیژن سازهای تجاری قطعات بزرگی از تجهیزات صنعتی هستند که باید بصورت حرفه ای نصب شوند. از آنجایی که افراد بسیار بیشتری به دنبال "تغلیظ کننده اکسیژن" هستند، یافتن آنها دشوار است. 

اکسیژن سازهای خانگی واحدهای کوچک و سبک وزنی هستند که برای مصارف خانگی از طریق تولید کنندگان تجهیزات پزشکی، فروشگاه های خرده فروشی یا آنلاین به فروش می رسند. از آنجایی که آنها از نظر فنی اکسیژن "تولید" نمی کنند، می توان آنها را با یا بدون نسخه پزشک خریداری کرد.

با انواع دستگاه اکسیژن‌ ساز‌ آشنا شوید

اکسیژن‌ ساز‌ها انواع مختلفی دارند اما به طور کلی به دو دسته ثابت و قابل حمل تقسیم می‌شوند.
1- دستگاه اکسیژن‌ ساز‌ ثابت:

بیشتر اکسیژن ساز‌هایی که در منازل مورد استفاده قرار می‌گیرند از نوع ثابت هستند. این دستگاه‌ها می‌توانند به صورت پالسی و مداوم اکسیژن تولید کنند.

منظور از کارکرد پالسی این است که دستگاه طی فاصله‌های زمانی مشخص به صورت مقطعی، مقدار اکسیژن مشخصی را تولید می کند. خوب است بدانید که در حالت اکسیژن‌ سازی مداوم، دستگاه یکسره و بدون توقف، اکسیژن تولید می‌کند.

نا‌گفته نماند که اکسیژن‌ ساز‌های ثابت اغلب دارای چرخ‌هایی در قسمت زیرین هستند و قابلیت حمل به قسمت‌های مختلف خانه یا مکان مورد نظر را دارند اما این کار را نمی‌توانید به راحتی نمونه‌های قابل حمل انجام دهید.


2- دستگاه اکسیژن‌ ساز‌ قابل حمل:

اکسیژن‌ ساز‌های قابل حمل که وزن کم‌تر و اندازه کوچک‌تری نسبت به اکسیژن‌ ساز‌های ثابت دارند و برای راحتی در حمل‌و‌نقل طراحی و تولید شده‌اند، معمولا فقط به صورت پالسی اکسیژن تولید می‌کنند.

در این دستگاه‌ها می‌توان اکسیژن خروجی را به صورت دستی مطابق با نیاز بیمار از طریق صفحه کنترلی که روی دستگاه نصب شده است تغییر داد. بهتر است که اکسیژن‌ ساز مورد نیاز خود را با توجه به توصیه‌های پزشک معالج انتخاب کنید تا در استفاده از آن به مشکل نخورید. در بازار اکسیژن‌ ساز‌های مختلفی مطابق با نیاز شما وجود دارد که به راحتی قابل تهیه هستند.

این دستگاه‌ها هیچ‌گونه تفاوتی با دیگردستگاه‌های اکسیژن‌ ساز ندارند و مکانیزم کار آن‌ها مانند یکدیگر است. تنها تفاوت این نوع با دیگر دستگاه‌ها در اندازه، استفاده از باتری در کنار برق مستقیم و همچنین وزن آن‌ها است. دستگاه‌های اکسیژن‌ ساز پرتابل می‌توانند با برق (AC , DC) و باتری‌ها تغذیه شوند.

یکی از موضوعاتی که در این دستگاه‌ها حائز اهمیت است، طول عمر باتری موجود در دستگاه است. بعضی از باتری‌ها می‌توانند 1 ساعت شارژ نگه دارند و بعضی دیگر تا 8 ساعت هم شارژ را نگه می‌دارند. مدت نگه‌داری شارژ در باتری دستگاه‌های اکسیژن‌ ساز به طرز مصرف کاربر بستگی دارد.

بیشتر دستگاه‌های اکسیژن‌ ساز پرتابل از سیستم خروجی IMPLUS استفاده می‌کنند. این سیستم دارای سنسور‌هایی در داخل دستگاه است که دم و بازدم بیمار را تشخیص می‌دهد و در هنگام دم، اکسیژن را به بیمار می‌رساند و در هنگام بازدم، مونوکسید کربن را خارج می‌کند. این سیستم می‌تواند در مصرف انرژی صرفه جویی کند و تنفس بیمار را راحت‌تر کند.

دستگاه‌های پرتابل در اندازه‌ها و ظرفیت‌های متفاوتی تولید و در بازار عرضه می‌شوند که این اندازه‌ها برای بیماری‌ها مختلف، متفاوت است. برای بیمارانی که دارای بیماری‌های تنفسی از قبیل آسم حاد و مزمن و اختلالات غیر حاد تنفسی هستند، دستگاه‌هایی با ظرفیت تولید 3 یا 5 لیتر اکسیژن در دقیقه بسیار مناسب است. برای بیماران سرطانی و یا افرادی که ریه‌هایشان به صورت تقریبا جدی تخریب شده است، دستگاه‌هایی با ظرفیت 7 تا 10 لیتر در دقیقه توصیه می‌شود.

اکسیژن ساز خانگی یا ایستاده

این مدل از اکسیژن ساز به دلیل عملکردی که توسط جریان برق شهری دارد، به اکسیژن ساز خانگی شهرت پیدا کرده است. استفاده از برق شهری باعث می‌شود تا شما نتوانید این دستگاه را جابجا کرده و با خود حمل کنید. البته جابجایی اکسیژن ساز خانگی در مکانی که برق شهری موجود است، توسط چرخی که در بخش زیرین دستگاه تعبیه شده، امکان‌پذیر است. انواع دستگاه‌های اکسیژن ساز خانگی با میزان گنجایش مختلفی همچون 3 لیتری، 5 لیتری، 8 لیتری و 10 لیتری تولید می‌شوند؛ این مقیاس بر مبنای لیتر در دقیقه محاسبه می‌شود.

oxygen/دستگاه اکسیژن ساز چیست؟

فیلترهای ورودی دستگاه اکسیژن ساز

دستگاه اکسیژن ساز دارای دو فیلتر ورودی است که در کیفیت عملکرد دستگاه نقش دارند. یک فیلتر که به عنوان فیلتر اول در دستگاه تعبیه شده است، جنسی از پلی اورتان داشته و قابلیت شستشو نیز دارد. این فیلتر، وظیفه جذب گرد و غبار در مجرای ورودی را دارد.

فیلتر دوم، فیلتر هِپا HEPA است که از جنس کاغذ بوده و ظاهر آن در هر دستگاه به شکلی متفاوت است. در آخر نیز باید به فیلتر خروجی دستگاه اکسیژن ساز اشاره کنیم که فیلتری با خاصیت آنتی باکتریال است. این فیلتر، باکتری‌ها و ذرات مختلف را از بین می‌برد تا اکسیژنی با درصد خلوص بالا به شخص برسد.

توجه داشته باشید که این فیلترها بعد از مدت زمانی مشخص، نیاز به تعویض دارند. به عنوان مثال فیلتر داخلی باید حداقل بعد از هر 2 هزار ساعت، تعویض شود.
سیلندرهای زﺋولیت در دستگاه اکسیژن ساز چه نقشی دارند؟

خالص کردن گاز اکسیژن بر عهده سیلندرهای زﺋولیت است. این سیلندرها شامل گرانول زﺋولیت (ماده‌ای معدنی که شامل آلومینوسیلیکات است) هستند که می‌توانند گاز نیتروژن را جذب کنند و با عبور دادن گاز اکسیژن از ناخالصی‌ها، اکسیژنی خالص خارج کنند. خالص شدن اکسیژن به ترتیب در دو ستون انجام می‌شود. در واقع این عمل در یک ستون متوقف شده و در ستون دیگر انجام می‌شود.
استفاده از دستگاه اکسیژن ساز جهت اکسیژن ‌تراپی

برخی از افراد، اکسیژن کافی را از هوا دریافت نمی‌کنند و میزان اکسیژن بدن آن‌ها کمتر از مقدار نرمال است. اکسیژن ‌تراپی روشی مؤثر در درمان بیماری‌های مختلفی است. با استفاده از دستگاه اکسیژن ساز، شخص تا صد درصد اکسیژن دریافت کرده و تنفس می‌کند. در اکسیژن تراپی تا حدود 15 برابر بیشتر، اکسیژن به بدن شخص منتقل می‌شود.
نکاتی که بهتر است درباره دستگاه اکسیژن‌ ساز بدانید

1- خلوص اکسیژن خروجی از دستگاه اکسیژن‌ ساز بین 90 تا 95 درصد است.

2- اگر این دستگاه روشن باشد و به وسیله مسیر خروجی به بیمار متصل نباشد، اکسیژنی را به فضای داخل اتاق اضافه نمی‌کند.

3- دستگاه‌های اکسیژن‌ ساز خانگی همگی با برق کار می‌کنند و هیچگونه باتری یا سیلندر ذخیره سازی‌ای ندارند و بعد از قطع شدن برق به طور کامل از کار خواهند افتاد.

4- این دستگاه‌ها دارای 2 نوع فیلتر هستند که عبارتند از:

- فیلتر اسفنجی یا ابر صنعتی قابل شستشو که هر هفته یک بار نیاز به شستشو دارد.

- فیلتری از جنس کاغذ مخصوص که هر 6 ماه یک بار نیاز به تعویض دارد.

5- هیچگاه دستگاه اکسیژن ساز را در حالت روشن حمل نکنید و یا به بغل نخوابانید. زیرا موتور این دستگاه به صورت معلق است و احتمال خرابی دارد.

6- یک لیوان مانومتر در قسمت خروجی دستگاه وجود دارد که وظیفه مرطوب کردن اکسیژن را بر عهده دارد. باید یک سوم این لیوان با آب مقطر یا آب جوشیده پر شود و هفته‌ای یک بار سوراخ‌های موجود بر روی نازل شلنگ درون لیوان جرم‌گیری شود. این نکته را به یاد داشته باشید که سوراخ‌ها باید با سوزن یا یک جسم نوک تیز باز شوند.

تأثیر تنفس اکسیژن خلوص بالا روی بدن

استفاده از دستگاه های اکسیژن ساز باعث می شود تا روند پیری زودرس کند شود و در مواقعی جلوی این فرایند گرفته شود.
وجود دستگاه تولید اکسیژن ، باعث کاهش استرس و تنش برای بیمار و نزدیکان او خواهد شد
برای خانم های باردار استفاده از دستگاه ساخت اکسیژن ، امری مفید است که به سلامت جنین کمک میکند و باعث رشد بهتر آن می شود
زیرا هر چه اکسیژن خالص و تمیز تری در خون مادر وجود داشته باشد ، همان اکسیژن در بدن جنین هم وجود خواهد داشت.
از دیگر مزایای استفاده از دستگاه اکسیژن ساز، بهبود عملکرد شش های آسیب دیده افراد و همچنین بالا رفتن طول عمر فرد و همچنین بهبود سیستم حافظه او است
استفاده از اکسیژن فشار بالا از قدیمی ترین راه هایی است که برای درمان بیماری های تنفسی مورد استفاده قرار می گیرد.
از رایج ترین علت های استفاده از اکسیژن فشار بالا به وجود آمدن آمبولی هوا در بدن افراد است.
آمبولی که بیشتر در بدن غواصانی اتفاق می افتد که از عمق های زیاد با سرعت بالا به سمت سطح آب می آیند نوعی اختلال است که در آن حباب های کوچکی از هوا در خون به وجود می آید و مانع رسیدن صحیح اکسیژن و خون به اعضای مهم و حیاتی بدن می شود
این امر در برخی موارد ، حتی به مرگ افراد خواهد شد
در چنین شرایطی ، استفاده از اکسیژن فشار بالا باعث می شود که حباب های موجود در رگ ها بسیار کوچک شوند ، طوری که نتوانند تاثیری در خون رسانی به اعضای بدن بگذارند و سیستم خون رسانی بدن دوباره به حالت قبل برگردد.

دستگاه اکسیژن ساز از چه قسمت‌هایی تشکیل شده است؟

توجه کنید که در هنگام تهیه این دستگاه، لوازم جانبی زیر را نیز تهیه کنید. البته بیشتر مدل‌های این دستگاه‌ها، لوازم زیر را به همراه دارند.

- لیوان یا ظرف مرطوب کننده

- فیلتر گرد‌گیر

- محفظه اکسیژن

- سوند نازال (یا دماغی) اکسیژن

- ماسک اکسیژن

- فیلتر اکسیژن ساز


شرایط محیطی دستگاه اکسیژن ساز

دستگاه باید در دمای 10 تا 40 درجه سانتیگراد باشد.
در هنگام استفاده از دستگاه باید به فاصله 20 سانتیمتر دور دستگاه خالی باشد.
میزان رطوبت موجود در محیط باید بین 30 تا 85 درصد باشد.

راهنمای علائم روی دستگاه
O.P : نمایشگر صحت برق و روشن بودن دستگاه (لامپ سبز)
P.F : مشکل برق ورودی ( لامپ قرمز)
H.P : فشار هوایی بالا ( لامپ قرمز )
L.P : فشار هوایی پایین ( لامپ زرد )

استفاده از اکسیژن‌ ساز چه مزایایی دارد؟

استفاده از دستگاه اکسیژن‌ ساز برای بیمارانی که به آن نیاز دارند، مزایای زیادی دارد که در ادامه به آن ها اشاره می‌کنیم.

1- خالص بودن اکسیژن حاصل از دستگاه

2- تنظیم و تصفیه گردش خون

3- کاهش بیماری‌های قلبی و عروقی و جلوگیری از بالا رفتن فشار خون و مقابله با بیماری‌های تنفسی مانند آسم

4- خون رسانی بهتر به بافت‌های بدن

5- شفافیت چهره و زدودن رنگ زرد بیماری از صورت بیمار

6- جلوگیری از پیری زودرس و کند کردن روند آن

7- کاهش استرس و تنش برای بیمار و اطرافیان

8- مفید برای رشد و سلامت جنین در دوران بارداری

9- افزایش طول عمر و بهبود بخشیدن به سیستم حافظه افراد

10- بهبود عملکرد ریه‌های آسیب دیده

11- تصفیه گردش خون در افراد سالخورده و کودکان

12- تنظیم اکسیژن خون

13- بهبود کارکرد ریه در افرادی که دخانیات مصرف می‌کنند.

14- افزایش کیفیت جریان خون در سلول‌های پوست
مزایا و معایب اکسیژن ساز پرتابل

دستگاه اکسیزن ساز پرتابل (همراه) حملی راحت دارد که از نظر سایز هم کوچک تر از انواع خانگی اکسیژن سازها می باشد.
این دستگاه به منظور استفاده ی بیمار در خارج از منزل است
دستگاه های خانگی با وجود این همه ویژگی قابل حمل نبودند و این دستگاه بدین منظور ساخته شد.
دستگاه اکسیژن ساز پرتابل را می توان با برق و باتری خودرو استفاده کرد و چون سایزو وزن کمتری دارد به راحتی قابل حمل است.
چون دستگاه پرتابل اندازه کوچک تری دارد،به همان مقدار ظرفیت کمتری برای تولید اکسیژن وجود دارد،لذا نمی توان از آن همانند دستگاه های خانگی به طور مداوم استفاده کرد.

یعنی دستگاه اکسیژن ساز پرتابل به صورت پالسی کار می کند و پیوسته نیست.


نکات مهم هنگام استفاده از دستگاه اکسیژن ساز

دستگاه اکسیژن ساز را در صورت روشن بودن، جابجا نکرده و مکان قرارگیری آن را تغییر ندهید. با روشن شدن دستگاه، کمپرسور به حالت معلق درآمده و جابجا کردن آن امری اشتباه است.
هر چند روز یک بار لیوان مانومتر دستگاه اکسیژن ساز را جرم‌گیری کنید. اکسیژن برای خارج شدن، از داخل لیوان مانومتر عبور کرده و مرطوب می‌شود. به همین دلیل جرم‌گیری آن اهمیت پیدا می‌کند. شما می‌توانید با آب مقطر، این لیوان را تمیز کرده و جرم‌گیری کنید.
از مصرف سیگار در اطراف دستگاه اکسیژن ساز خودداری کنید.

یعنی دستگاه اکسیژن ساز پرتابل به صورت پالسی کار می کند و پیوسته نیست.
آیا عملکرد این دستگاه اکسیژن ساز قابل حمل مانند دستگاه های خانگی است یا خیر؟

آیا بیمار می تواند تنها یکی از این 2 را تهیه کند و اکسیژن ساز پرتابل را در منزل هم استفاده کند؟
خیر، نمی توان از دستگاه پرتابل به جای دستگاه خانگی و دائمی استفاده کرد.
جریان اکسیژن دهی به دو صورت است.
در دستگاه خانگی وقتی دستگاه را روشن می کنیم ، دستگاه به طور پیوسته به بیمار اکسیژن می رساند و در اکسیژن ساز قابل حمل، اکسیژن رسانی به صورت پالسی صورت می گیرد. یعنی با هر دم به بیمار اکسیژن می رسد که بیشتر دستگاه های اکسیژن ساز همراه اینگونه طراحی شده اند.
جریان پالسی ظرفیت تولید 5-1 لیتر در هر دقیقه را دارن که می توان برحسب نیاز آن را تنظیم کرد.
برخی از دستگاه های همراه هم قابلیت تولید اکسیژن تا سه لیتر در هر دقیقه را نیز دارند.

اغلب اکسیژن سازهای پرتابل به گونه ای طراحی شده اند که وقتی شارژ دستگاه کم شود و یا بیمار این موضوع را تشخیص ندهد، هشدار می دهند و همینطور باتری اضافه، حمل کردن به مشتری عرضه می شود.
دستگاه های اکسیژن همراه قیمت بیشتری نسبت به دستگاه های خانگی دارند.

موارد استفاده از دستگاه اکسیژن ساز کدام است؟

یکی از قدیمی‌ترین را‌ه‌های درمان برخی از بیماری‌‌ها، مخصوصا بیماری‌های تنفسی، استفاده از اکسیژن با فشار بالا است. یکی از رایج‌ترین دلایل استفاده از این دستگاه‌ها، آمبولی هوا است که بیشتر در غواصانی که در اعماق غواصی می‌کنند و با سرعت زیاد به سطح آب باز می‌گردند دیده می‌شود. در آمبولی هوا، به وجود آمدن حباب‌های کوچک هوا در جریان خون باعث نرسیدن مناسب خون به اعضای حیاتی بدن شده و در نتیجه باعث مرگ فرد می‌شود. در این مواقع اکسیژن با فشار بالا می‌تواند حباب‌های موجود در رگ را کوچک کند و سیستم خون رسانی را به حالت عادی برگرداند.


استفاده از دستگاه اکسیژن ساز برای چه کسانی توصیه می شود؟

دستگاه اکسیژن ساز خانگی عموما برای بیماران دارای نارسایی های تنفسی موسوم به COPD توسط پزشک متخصص توصیه می شود.
دراین بیماران دستگاه تنفسی فرد، توانایی لازم برای جذب اکسیژن هوا را ندارد. بنابراین اکسیژن خالص (با خلوص 90 درصد) می تواند جذب اکسیژن را بالا برده و میزان اکسیژن محلول در خون را افزایش دهد تا بیمار به زندگی عادی خود ادامه دهد.

چگونه یک دستگاه می تواند تولید اکسیژن کند؟

این ابزار پر کاربرد پزشکی با استفاده از ساختار شیمیایی خاص، مولکول های نیتروژن موجود در هوا را ، از مولکول های اکسیژن جدا می کند و در نهایت اکسیژن تقریباً خالص را بیرون می دهد.
مکانیزم کار دستگاه اکسیژن ساز به این شکل است که : ابتدا هوای عادی وارد آن میشود، سپس طی فرایند جذب سطحی و یا دام اندازی ، مولکول های اکسیژن هوا از آن جدا می شوند و سپس باقیمانده هوا که بیشتر آن نیتروژن است از دستگاه خارج میشود و از خروجی اصلی دستگاه اکسیژن خالص بیرون می آید.

این دستگاه در بسیاری از موارد پزشکی به کار می رود.
از اکسیژن ساز به جای کپسول های پر دردسر اکسیژن که هر بار بعد از مصرف بایستی پر شوند ، استفاده می شود
تنها محدودیتی آنها ، نیاز به برق است؛
گر چه این دستگاه ها با برق کار می کنند اما مدل هایی از آنها در بازار وجود دارند که با استفاده از باتری ، کار میکنند. البته خلوص اکسیژنی که با دستگاه های باتری دارد تولید می شود از اکسیژن تولید شده توسط دستگاه اکسیژن ساز برقی کمتر است.
اکسیژن ساز ها به طور کلی به دو نوع ثابت و قابل حمل تقسیم می شوند.

یکی از اکسیژن ساز ها مدل ثابت آن است که در بیشتر منازل کسانی که به بیماری های تنفسی دچار هستند و در برخی مواقع نیازمند استفاده از اکسیژن خالص هستند وجود دارد.
این دستگاه ها توانایی تولید اکسیژن بصورت پالسی و مداوم را دارند.
منظور از پالسی ، این است که دستگاه می تواند طی فواصل زمانی معین و به صورت مقطعی مقدار مشخصی از اکسیژن را تولید کند
حالت مداوم هم که در آن دستگاه بدون توقف در حال تولید اکسیژن باشد.
دستگاه اکسیژن ساز ثابت ، کاملا ثابت نیست و دارای چرخ هایی در زیر آن است که می توان با استفاده از آنها فواصل کوتاهی ( مثلاً از یک اتاق به اتاق دیگر ) را تغییر داد
اما به دلیل سنگینی و حجم بالا، نسبت به دستگاه های پرتابل و قابل حمل ، جابجایی آنها سخت تر از نمونه های قابل حمل است.


نوع دیگری از دستگاه های اکسیژن ساز ، قابل حمل یا پرتابل است.
دستگاه های اکسیژن ساز قابل حمل دارای وزن های کمتر و اندازه های کوچکتری نسبت به انواع ثابت دارند و همین موضوع باعث شده تا اکثر افرادی که نیاز به استفاده از اکسیژن سازها دارند ، اقدام به خرید اکسیژن سازهای قابل حمل کنند تا بتوانند به سادگی به هر جایی که می خواهند بروند و از آن استفاده کنند.
اکسیژن خروجی این دستگاه های قابل حمل معمولا به صورت پالسی است و اکسیژن دائم در این مدل ها یافت نمی شود.

در دستگاه اکسیژن ساز قابل حمل که به آنها پرتابل هم گفته میشود، این قابلیت وجود دارد که اکسیژن خروجی از آن مطابق با نیاز بیمار تنظیم گردد.
این امکان با استفاده از صفحه کنترلی که بر روی دستگاه قرار داده شده امکان پذیر است.
بهتر است در انتخاب دستگاه اکسیژن ساز با یک پزشک مشورت نکنید تا بتوانید اکسیژن سازمطابق با نیاز بیمار کنید


چه چیزهایی را باید در مورد اکسیژن ساز بدانید

اگر مبتلا به بیماری ریه یا سایر بیماری های تنفسی هستید، ممکن است به اندازه کافی نتوانید از اکسیژن هوا استفاده کنید.
این امر می تواند موجب تنگی نفس شود و باعث ایجاد مشکلاتی در قلب، مغز و سایر قسمت های بدن شما شود.

اکسیژن سازمی تواند به درمان این عارضه کمک کند.

شرکت بازرگانی و خدماتی و صنعتی آریا اطلس سورین با مدیریت محمد امیدی و بیش از ۱۵ سال سابقه در زمینه خدمات، تعمیرات و نگهداری کمپرسورهای هوای فشرده به منظور ارائه مطلوب خدمات کمپرسور و تجهیزات جانبی آن با برند های مطرح دنیا و تهیه قطعات یدکی با کیفیت پا به عرصه فعالیت در صنعت کشور گذاشته است...

جزییات تماس

آدرس : کرج، کمالشهر ، خیابان شهید بهشتی، بین ظفر 14 و 14/1 جنب اتوگالری آرین
تلفن : 02634717642   ایمیل : info@atlassorin.com