سلام : جهت مشاوره در مورد محصولات و خدمات گروه صنعتی آریا اطلس سورین می توانید با واتساپ کارشناسان ما در ارتباط باشید تلفن ثابت : 02634717642/a>

مشاوره خرید و پشتیبانی
Close and go back to page
  • کرج، کمالشهر ، خیابان شهید بهشتی، بین ظفر 14 و 14/1 جنب اتوگالری آرین
  • تلفن : 02634717642

گاز ازت

گاز ازت
گاز ازت هر دو به عنوان گاز برای پروتئین های غیر فعال آن و به عنوان یک مایع برای سرد کردن و انجماد ارزش گذاری می شود. با توجه به ویژگی های منحصر به فرد آن، در طیف گسترده ای از برنامه های کاربردی و صنایع برای بهبود عملکرد، بهینه سازی عملکرد، حفاظت از کیفیت محصول و ایجاد عملیات ایمن تر استفاده می شود
ازت می تواند در دماهای بسیار پایین مایع شود. حجم زیادی نیتروژن مایع را میتوان به طور موثر حمل و نگهداری کرد. ازت از احتراق پشتیبانی نمی کند و در شرایط استاندارد یک گاز بی رنگ، بی بو، بی مزه، غیر اشباع و بی اثر است. اما، در حالی که به ظاهر بی ضرر است، خطر استفاده از نیتروژن است که نیاز به آگاهی، احتیاط و روش های مناسب حمل و نقل دارند. گاز ازت یا گاز نیتروژن یکی از عناصر شیمیایی در جدول تناوبی است که نماد آن N و عدد اتمی آن 7 است. گاز نیتروژن معمولاً به صورت یک گاز، غیر فلز، دو اتمی بی اثر، بی رنگ، بی مزه و بی بو است که 78% جو زمین را در بر گرفته و عنصر اصلی در بافتهای زنده است.گاز نیتروژن ترکیبات مهمی مانند گاز آمونیاک اسید نیتریک و سیانیدها را شکل می‌دهد.
تانک ازت به محفظه ای گفته می شود که به منظور انتقال یا نگهداری از ازت مایع به مدت طولانی استفاده می شود. اصلی ترین کاربران این محصولات مراکز درمانی بوده و همچنین بیمارستان ، درمانگاه یا آزمایشگاه های مرتبط با آن ها نیز به دلیل ویژگی برودتی و نگهدارنده ازت به منظور مبردسازی خون یا سلول های بدن انسان از آن استفاده می کنند. نام های دیگر تانک ازت تانک ازت مایع، فلاسک ازت مایع، فلاسک نیتروژن، مخزن ازت، مخزن نیتروژن و کانتینر ازت مایع می باشد، که برای حمل و نگهداری ازت مایع استفاده می شوند.
تانک ازت مایع برای آزمایشگاه های تحقیقاتی‌، مراکز ناباروری‌، درمانگاه‌ها‌، سرم سازی‌، داروسازی و مراکز تحقیقاتی قابل استفاده می‌باشد

تعریف تانک ازت
اگرچه برای افرادی که در محیط های آزمایشگاهی کار می کنند و اشخاصی که به نحوی با مقدمات شیمی آشنا هستند تعریف شده است ، اما عده فراوانی وجود دارند که نمی دانند پدیده ای به نام «سرما» عملاً وجود ندارد !
می دانیم که دما به میزان گرمای یک محیط ، بدن شخص ، وسیله یا پدیده گفته می شود ؛ حال چنانچه در این پدیده ها گرمایی وجود داشته باشد آن را گرم نامیده و اگر وجود نداشته باشد به آن سرد گفته می شود ؛ در نتیجه سرما یک عاملیست که از نبود گرما پدیدار می شود . در همین رابطه هرچه گرمای جسمی کمتر باشد (و به قسمت منفی ها وارد شود ) ، جسم مورد نظر نیز سردتر خواهد بود . حال در میان همه موادی که قادر نیستند تا به صورت هم اندازه و یکسان گرمای مذکور را از دست داده و سرد شوند ، ترکیباتی وجود دارد که این ویژگی را بهتر به نمایش گذاشته و قادر خواهند بود تا بدون تغییر محسوس دمایش ، با اجسام در ارتباط با خود تعادل گرمایی برقرار کنند.
ازت یا نیتروژن مایع به عنوان یکی از این محصولات که قادر است با فریز کردن سلول های زنده بدن سازوکار آن ها را کند کرده و این پدیده ها را نکشد و یا در نگهداری از محصولاتی فیزیکی که به هر دلیلی نیاز به خنک ماندن دارند پیش قدم باشد ، سبب شده است تا در ابعاد گسترده به کار گرفته شده و مورد توجه متقاضیان امر قرار گیرد .
این ماده چنانچه در معرض جریان هوا و گرمای محیط قرار گیرد تبخیر می شود ، این در حالیست که حتی اگر در ظرفی در بسته هم باشد و اصطلاحاً نپرد ، بواسطه دیواره های ظرف گرمای محیط را گرفته و با وجود عدم از دست دادن ماده ، تغییر حالت می دهد که این تغییر فیزیکی برای مصرف کننده مطلوب نیست . این عوامل که سبب شده است تا نگهداری از این ماده از حساسیت بالایی برخوردار شده و مقدمات ساخت ظروفی در ابعاد و با امکانات مختلف را فراهم آورد که به آن ها تانک ازت می گویند .
 
 
ویژگی های فیزیکی ازت مایع
نیتروژن مایع را می توان تنها در دمای بین منفی 210 درجه سانتیگراد و منفی 196 درجه سانتیگراد مشاهده نمود که البته با توجه به اینکه به صورت طبیعی چنین دمایی در طبیعت به وجود نمی آید دیدن این موضوع تنها به محیط آزمایشگاهی و درون تانک ازت محدود می شود.
کمی پایین تر از دمای -210 درجه سانتی گراد نیتروژن مایع یخ می زند و در واقع به ماده ای جامد تبدیل می شود ؛ از سوی دیگر بالاتر از دمای -196 درجه سانتی گراد نیز این ماده به جوش آمده و تبخیر می شود و در واقع از حالت مایع خود به گاز تبدیل می گردد. نیتروژن مایع به همین دلیل در ظرف هایی که فشاری در آنها وجود ندارد مانند تانک ازت در دمایی پایین تر از دمای جوش یعنی در دمای زیر – 196 درجه ( تا -200 درجه ) نگهداری می شود.
از گاز نیتروژن که درصد زیادی از هوای اطراف ما را تامین می کند ، به شکل گسترده ای در بسیاری از کارخانه های تولیدی ، مزارع ، امکانات پزشکی ، رستوران ها و سایر نقاط دیگر استفاده می شود. با توجه به این مطلب که شکل مایع نیتروژن می تواند بسیار خطرآفرین و در برخی مواقع حتی کشنده باشد بنابراین دقت و حساسیت در انجام حمل و نقل امن نیتروژن مایع و تانک های ازت مایع بسیار مورد نیاز می باشد.

نحوه نگهداری و استفاده از ازت مایع
گاز نیتروژن هم به تنهایی می تواند کشنده باشد؛ با اینکه این گاز کاملاً بی رنگ ، بی مزه و بی بو می باشد و به هیچ وجه سمی نیست اما بسیار خطرناک بوده و می تواند با جایگزین شدن به جای اکسیژن باعث خفگی فرد شود.
وقتی نیتروژن مایع در دمایی بالاتر از -196 درجه قرار می گیرد و تبخیر می شود حجم زیادی از گاز بسیار سردی تولید می کند و این خاصیت به نیتروژن کمک می کند تا باعث به وجود آمدن صدمات جانی جدی و خطرات مالی سنگینی باشد. به خاطر داشته باشید که هر وسیله ای که در تانک ازت مایع سرد شد نباید به هیچ عنوان با پوست دست شما برخوردی داشته باشد.
اگر این اتفاق بیافتد پوست شما حتی با کوچکترین برخورد منجمد می شود و هنگامی که سعی کنید جسم را به زور از دست خود جدا نمایید پوستتان ( به شکل کاملاً واقعی ) کنده خواهد شد.

شرکت بازرگانی و خدماتی و صنعتی آریا اطلس سورین با مدیریت محمد امیدی و بیش از ۱۵ سال سابقه در زمینه خدمات، تعمیرات و نگهداری کمپرسورهای هوای فشرده به منظور ارائه مطلوب خدمات کمپرسور و تجهیزات جانبی آن با برند های مطرح دنیا و تهیه قطعات یدکی با کیفیت پا به عرصه فعالیت در صنعت کشور گذاشته است...

جزییات تماس

آدرس : کرج، کمالشهر ، خیابان شهید بهشتی، بین ظفر 14 و 14/1 جنب اتوگالری آرین
تلفن : 02634717642   ایمیل : info@atlassorin.com